Pies

Pies
"Już od dawna, od zarania - poprzez wszystkie wieki - ciągną się popiskiwania, skomlenia i szczeki. - Idą pełne animuszu - wspólnie z nami drogą - cztery łapy - para uszu - oczy - nos i ogon." /Ludwik Jerzy Kern/

sobota, 10 stycznia 2015

YORKSHIRE TERRIER



Kraj pochodzenia:

              Wielka Brytania

Flaga Wielkiej Brytanii


Historia rasy:

Yorkshire terrier pochodzi z hrabstwa Yorkshire w północno-wschodniej Anglii. Jest krzyżówka trzech różnych terierów: szkockiego, paisley i clydesdale. Początkowo yorki wykorzystywano do tępienia gryzoni i polowania na mniejszą zwierzynę np. zające. Po II wojnie światowej cenione były już na całym świecie jako przyjazne psy domowe. Do dnia dzisiejszego są jedną z najpopularniejszych ras na świecie. 


Usposobienie:

Yorki są psami chętnymi do zabawy, aktywnymi. Mają mocny instynkt myśliwski i nie należy zapominać, że mimo słodkiego wyglądu posiadają wszystkie cechy temperamentu teriera. Wymagają więc cierpliwego i konsekwentnego właściciela. Chętnie stróżują, są czujne, zwinne i szybkie. Zostawione same na zewnątrz mogą stać się szczekliwe i uciążliwe dla otoczenia.


Pielęgnacja:

Niewypadający włos sprawia, że psy te nadają się dla alergików. ze względu na długą sierść należy pamiętać o pielęgnacji uszu i oczu.


Zdrowie:

Jedno z najczęściej pojawiających się u tej rasy dolegliwości jest zapalenia spojówek oraz kamień nazębny, który nieusuwany może powodować infekcje i utratę zębów. Występuje także, zakaźne zapalenie wątroby i zwichnięcia rzepki kolanowej. Szczenięta mogą cierpieć na hipoglikemię.


Przeznaczenie:

Pies do polowań na króliki, obecnie pies do towarzystwa.


Długość życia: 15 lat.
Wysokość: 22-25 cm.
Waga: do 3,5 kg.




BERNEŃSKI PIES PASTERSKI




Kraj pochodzenia:

            Szwajcaria


Historia rasy:

Berneński pies pasterski został wyselekcjonowany ze szwajcarskich psów wiejskich, zamieszkujących kanton berneński. Były to mocne psy pociągowe, używane także dopilnowania podwórka oraz wypasu bydła. sprawdzały się także w przeganianiu stad w góry i z powrotem lub na targ oraz strzegły ich przed złodziejami i dzikimi zwierzętami.


Usposobienie:

U dzisiejszych berneńczyków nadal widać cechy dawnych psów wiejskich. Na własnym terenie wykazują mocny instynkt stróżowania. Strzegą także zostawionych przez właściciela przedmiotów. Nie były uczone atakowania, ale zaniepokojone będą bronić terenu. Potrafią działać samodzielnie. O zbliżającym się niebezpieczeństwie informują szczekaniem. U niektórych berneńczyków może ujawnić się też instynkt pasienia. podobnie rottweilery czy bouviery, berneńczyki są psami zaganiającymi. Berneńczyk potrafi utrzymać razem stado oraz pogonić ociągające sie zwierzęta. Nie jest przy tym szybki, ale wytrzymały.


Pielęgnacja:

Sierść wymaga regularnego, najlepiej regularnego czesania. 


Zdrowie:

Berneńczyki nie są, niestety, rasą długowieczną. Najczęściej cierpią na dysplazję stawów biodrowych, skręt żołądka, podwinięcie lub wywinięcie powiek oraz nowotworowe.

Przeznaczenie:

Pies pasterski, wszechstronny pies pracujący i rodzinny

Długość życia: 6-9 lat
      Wysokość: psy 64-70 cm
                         suczki 58-66 cm
             Waga: 40-60 kg



piątek, 9 stycznia 2015

OWCZAREK STAROANGIELSKI-BOBTAIL







 Kraj pochodzenia:

                Wielka Brytania

Flaga Wielkiej Brytanii


Historia rasy:

Przodkowie bobtaila przybyli na Wyspy Brytyjskie wraz z Rzymianami. Były to psy pasterskie, pilnuje stad owiec przed kłusownikami i złodziejami. Nie wyklucza się, że owczarek staroangielski jest spokrewniony z psami owczarskimi Europy kontynentalnej, ale dokładnie nie wiadomo, jakie rasy ostatecznie przyczyniły się do jego stworzenia. Prawdopodobnie występowały też krzyżówki z owczarkami szkockimi, pasącymi owce w przygranicznych hrabstwach północnej Anglii.


Usposobienie:

Bobtail odznacza się spokojnym i łagodnym usposobieniem. Lubi mieć zajęcie, chętnie wykorzystuje swoje umiejętności pasterskie. Przy braku zajęcia, może zaganiać dzieci, rowerzystów i inne poruszające się obiekty. Jest dobrym stróżem, przywiązuje się do swojego terytorium i przebywających na nim osób. Obcych traktuje z dystansem, w razie potrzeby oszczekuje.


Pielęgnacja:

Długi włos wymaga czasochłonnej i częstej pielęgnacji.


Zdrowie:

Najczęstsze schorzenia to dysplazja stawu biodrowego oraz skręt żołądka. Stwierdzono także podatność na choroby autoimmunologiczne oraz genetyczne choroby oczu i serca.


Przeznaczenie:

Pies pasterski i zaganiający.



Długość życia:  10-12 lat.
      Wysokość:  psy min. 61 cm,
                          suczki min. 56 cm.
             Waga:  30-36 kg.





Pies Dulux

Owczarek staroangielski jest maskotką farb Dulux. Pies został wprowadzony do kampanii reklamowych w 1960 roku. Jest kojarzony z tą marką i zamiast nazwy "owczarka" nazywany jest "psem Dulux". Pierwszym psem wykorzystywanym do reklam był Shepton Dash, który pełnił tę rolę przez osiem lat. Jego następcą został Fernville Lord Digby. Wszystkie psy, które były wykorzystywane w reklamach były czempionami, a pięć z nich wygrało nagrody w konkursie Best of Show.