Pies

Pies
"Już od dawna, od zarania - poprzez wszystkie wieki - ciągną się popiskiwania, skomlenia i szczeki. - Idą pełne animuszu - wspólnie z nami drogą - cztery łapy - para uszu - oczy - nos i ogon." /Ludwik Jerzy Kern/

sobota, 10 stycznia 2015

BERNEŃSKI PIES PASTERSKI




Kraj pochodzenia:

            Szwajcaria


Historia rasy:

Berneński pies pasterski został wyselekcjonowany ze szwajcarskich psów wiejskich, zamieszkujących kanton berneński. Były to mocne psy pociągowe, używane także dopilnowania podwórka oraz wypasu bydła. sprawdzały się także w przeganianiu stad w góry i z powrotem lub na targ oraz strzegły ich przed złodziejami i dzikimi zwierzętami.


Usposobienie:

U dzisiejszych berneńczyków nadal widać cechy dawnych psów wiejskich. Na własnym terenie wykazują mocny instynkt stróżowania. Strzegą także zostawionych przez właściciela przedmiotów. Nie były uczone atakowania, ale zaniepokojone będą bronić terenu. Potrafią działać samodzielnie. O zbliżającym się niebezpieczeństwie informują szczekaniem. U niektórych berneńczyków może ujawnić się też instynkt pasienia. podobnie rottweilery czy bouviery, berneńczyki są psami zaganiającymi. Berneńczyk potrafi utrzymać razem stado oraz pogonić ociągające sie zwierzęta. Nie jest przy tym szybki, ale wytrzymały.


Pielęgnacja:

Sierść wymaga regularnego, najlepiej regularnego czesania. 


Zdrowie:

Berneńczyki nie są, niestety, rasą długowieczną. Najczęściej cierpią na dysplazję stawów biodrowych, skręt żołądka, podwinięcie lub wywinięcie powiek oraz nowotworowe.

Przeznaczenie:

Pies pasterski, wszechstronny pies pracujący i rodzinny

Długość życia: 6-9 lat
      Wysokość: psy 64-70 cm
                         suczki 58-66 cm
             Waga: 40-60 kg



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz